Inni klienci kupili również
Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Domowe terrarium - poznaj najpopularniejsze rodzaje!

Domowe terrarium - poznaj najpopularniejsze rodzaje!

Domowe terrarium - poznaj najpopularniejsze rodzaje!

Wśród miłośników terrarystyki znajdziemy zwolenników różnych ich typów. Terraria można rozróżniać ze względu na szereg cech i funkcji jakie pełnią. Dopasuj swoje domowe terrarium do wielkości swojego mieszkania i Twoich preferencji. Poznajmy dziś sposoby podziałów terrarium - tak, by każdy mógł dobrać swój typ!

 

Jakie terrarium wybrać?

Nasz dzisiejszy artykuł rozpocznijmy optymistyczną myślą - każdy może założyć swoje własne terrarium. Jeśli taka myśl krąży Ci po głowie od jakiegoś czasu, to znalazłeś się w doskonałym miejscu.

Zacznijmy od podstaw - czyli od poznania różnych typów terrariów. Pierwszą kategorią, którą omówimy, jest podział terrariów ze względu na biotop - czyli, za encyklopedią PWN, warunków środowiskowych Twojego mikrosiedliska.

 

Terrarium domowe - jaki biotop?

W tej kategorii znajdziemy trzy typy terrariów, z jakimi spotkamy się w domowym zaciszu. Każde z nich charakteryzuje się innym typem roślinności, żyjącym w nich organizmów i sprzętu niezbędnego do otrzymania porządnego mikroklimatu. W kolejnych artykułach znajdziecie szczegółowe opisy każdego z biotopu.

Zakładając własne terrarium, warto mieć na uwadze, że zwierzę hodowlane najlepiej się czuje w środowisku zbliżonym do naturalnego. Dlatego też, mając na uwadze dobrostan Twojego podopiecznego, warto wiedzieć, jak osiągnąć pożądany biotop.

- terrarium wilgotne

- terrarium półsuche

- terrarium suche

 

Terrarium ze względu na tryb życia zwierząt

Zwierzęta żyjące w zamknięciu również potrzebują przestrzeni do życia i funkcjonowania. Dlatego kupując terrarium, musimy poświęcić uwagę potrzebom naszych podopiecznych i zapewnić im życiową przestrzeń. Gatunki różnią się między sobą potrzebami i zwyczajami. Dlatego też dostępne u nas terraria można podzielić na:

- terraria wertykalne/pionowe - dostosowane do potrzeb zwierząt nadrzewnych (Kameleon jemeński, Kameleon lamparci, Pyton zielony, rzekotki i żaby latające, ptaszniki nadrzewne, gekony) 

- terraria horyzontalne/poziome - dostosowane do potrzeb zwierząt naziemnych (Pyton królewski, Eublefar (gekon) lamparci , ptaszniki naziemne, Agamy brodate, Węże zbożowe, Lancetogłowy)

- terraria z głębokim dnem dla zwierząt żyjących pod ziemią (np. ptaszniki podziemne, Boa piaskowy)

 

Terraria ze względu na materiał wykonania

Na rynku mamy dostęp do ogromnej palety terrariów wykonanych z różnych typów materiałów. Każde z nich ma swoje przeznaczenie i jest dostosowane do hodowli różnych gatunków zwierząt.

Do najpopularniejszych typów terrariów zaliczamy:

terraria szklane - najbardziej popularny wybór wśród terrarystów, dostępne w wielu rozmiarach,

terraria szklane z dodatkiem elementów z tworzywa sztucznego - największym poważaniem cieszą się zbiorniki marki Exo Terra lub Repti Zoo,

- terraria z tworzywa sztucznego - do nich zaliczamy tuby hodowlane, pojemniki, Braplasty lub terraria akrylowe,

terraria siatkowe - ze względu na dobrą wentylację polecane przy hodowli kameleonów,

- terraria drewniane - wykonane np. z płyt meblowych, stanowią dobre rozwiązanie dla zwierząt preferujących suchy biotop z niską wilgotnością powietrza.

 

Jeśli zainteresował cie ten artykuł i chcesz znaleźć więcej informacji na temat poszczególnych zbiorników biotopowych to koniecznie sprawdź te wpisy:

-  terrarium suche - ale życie istnieję...

-  terrarium półpustynne - czyli bogactwo gatunkowe

-  terrarium tropikalne - klimat jak w dżungli!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl