Terrarium suche
W terrarium suchym spotykamy się z gatunkami żyjącymi w terenach pustynnych i półpustynnych bądź stepowych. Z tego też względu, terrarium powinno naśladować ten surowy, gorący klimat.
Jakie podłoże do terrarium suchego?
Podstawowym podłożem stosowanym w terrarium pustynnym jest drobny piasek. Niektóre gatunki, takie jak skorpiony, ptaszniki czy boa piaskowe, dobrze będą się czuć w otoczeniu Stone Desert - czyli drobnych kamyków z gliny zmieszanych z piaskiem i rozesłanych po dnie terrarium.
Podłoże w terrarium suchym ma za zadanie utrzymywać w miarę stałą, wysoką temperaturę w ciągu dnia. To pozwala na utrzymanie przyjaznego klimatu wewnątrz zbiornika.
Jakie ogrzewanie w terrarium pustynnym?
System grzewczy w terrarium pustynnym jest bardzo ważnym komponentem. Zbiornik taki musi utrzymywać wysoką temperaturę za dnia. Większość gatunków zwierząt - takie jak żółwie czy jaszczurki - wymagają również dostarczania promieniowania ultrafioletowego UVA i UVB
Do oświetlenia i ogrzania takiego terrarium stosujemy lampy metahalogenowe lub żarowo-rtęciowe. Zapewnia to wysokie temperatury preferowane przez naszych podopiecznych.
Jakie akcesoria do terrarium pustynnego?
Pierwszym akcesorium do terrarium suchego, na jakim się skupimy, jest zbiornik wody pitnej. Polecamy niewielkie, płytkie pojemniki ukryte między kamieniami tak, by zwierzę miało łatwy dostęp do płynu.
Głównymi elementami wystroju terrarium pustynnego są kamienie i skały o jasnym zabarwieniu. Tło terrarium może stanowić imitacja urwiska, która niektórym gatunkom pozwoli na swobodną wspinaczkę.
Jakie rośliny do terrarium suchego?
W terrarium pustynnym można swobodnie zastosować zarówno rośliny żywe, jak i sztuczne. W tym mikroklimacie, spośród roślin żywych najlepiej się odnajdują:
- kaktusy
- sukulenty
- aloesy
- rośliny z rodziny gruboszowatych
Muszą być one odporne zarówno na wysoki poziom promieniowania, jak i suchość gleby i powietrza. Ponadto, niektóre gatunki roślin mogą okazać się toksyczne dla Twoich zwierząt - dlatego też polecamy dokładnie się zapoznać z preferencjami podopiecznego.
Jakie zwierzęta hodujemy w terrarium pustynnym?
W terrariach pustynnych spotykamy się z bogatym wachlarzem egzotycznych i fascynujących zwierząt. Do naszych faworytów należą:
- Agama brodata
- Biczogony
- Warany
- Eublefar lamparci, potocznie Gekon lamparci
Terrarium pustynne to mikroklimat pozwalający na hodowlę fascynujących, egzotycznych gatunków zwierząt i roślin. Jeżeli pociąga Cię surowy klimat i chcesz odtworzyć warunki pustyni w swoich czterech ścianach, sprawdź ofertę Bioterr i urządź swój zbiornik!
Jeśli interesują cię również zbiorniki biotopowe innych typów sprawdź nasze pozostałe wpisy: